Tužilaštvo provjerava delegate i savjetnike

Tužilaštvo KS provjerava zloupotrebu naknade za odvojeni život delegata Doma naroda Federalnog parlamenta i zapošljavanje savjetnika Lidije Bradare, predsjedavajuće ovog doma.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) otvorilo je predmet u kojem će provjeriti zakonitost korištenja naknade za odvojeni život delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), kao i zapošljavanje savjetnika Lidije Bradare, predsjedavajuće ovog doma.

Lažni smještaj za dodatnu zaradu
Delegati Federalnog parlamenta su za dvije i po godine naplatili više od 825.000 maraka za: smještaj, odvojeni život od porodice i prevoz do kuće. Većina njih koristi manjkavosti propisa kako bi izvukli najveću korist.
Bradara i osam savjetnika
Pet od osam savjetnika Lidije Bradare, predsjedavajuće Doma naroda PFBiH, ne ispunjava zakonske propise za imenovanje na te funkcije. Za njih je iz federalnog budžeta za dvije i po godine potrošeno više od 306.000 maraka.

Predmet je otvoren nakon što je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) objavio istraživanja o lažnim smještajima delegata i zapošljavanju osam savjetnika Bradare.

„Otvoren je predmet povodom oba ta pitanja, oba vaša istraživačka teksta“, kazao je Alem Hamzić, glasnogovornik Kantonalnog tužilaštva.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Ne želite propustiti naše priče?

Prijavite se na newsletter.

Delegatima u Domu naroda PFBiH kirija za zakup stana je jedan od prvih uslova za ostvarivanje prava na naknadu troškova odvojenog života u Sarajevu.

Delegati su ugovarali niske kirije za stanove koji su neuslovni za život ili daleko od Parlamenta FBiH. U velikom broj stanova koji su plaćeni za delegate u stvari žive drugi ljudi, pa ih polovina delegata ne koristi.

Dom naroda nema sistem kojim bi kontrolisao način na koji delegati koriste ovo pravo. Od početka 2015. do polovine 2017. za troškove odvojenog života od porodice za 35 delegata iz ove institucije je potrošeno nešto više od 825.000 maraka.

CIN je otkrio i da pet od osam savjetnika koje je imenovala Lidija Bradara nisu imali pet godina radnog iskustva, kako predviđaju federalni propisi.

Funkcioneri nisu dužni raspisivati konkurse pri zapošljavanju savjetnika – oni ih sami biraju. Ovo pravo iskoristila je i Bradara prilikom imenovanja svojih savjetnika. Za dvije godine i dva mjeseca na plaće i naknade Bradarinih osam savjetnika potrošeno je više od 306.000 KM iz federalnog budžeta.

Prema Zakonu o državnoj službi FBiH, iako nemaju status državnih službenika, savjetnici moraju ispunjavati iste uvjete kao i kandidati za pomoćnike rukovodećih državnih službenika. Te uvjete ne precizira Zakon nego posebna Uredba, prema kojoj je potrebno pet godina radnog iskustva.

Jednom od njih to je bilo prvo zaposlenje, dok je četvero imalo radno iskustvo od osam mjeseci do dvije godine. Većina njenih savjetnika su članovi stranaka ili rođaci i poznanici političara.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) dostupan je i na mobilnim uređajima, a aplikaciju možete preuzeti na Google Play i App Store prodavnicama.

Centar za istraživačko novinarstvo je nosilac certifikata

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Posljednje vijesti

Dusko_Radun
Federalnom delegatu Dušku Radunu drugi put oduzeti mandati zbog presude
Centralna izborna komisija BiH je drugi put za šest godina oduzela mandate Dušku Radunu zbog počinjenih krivičnih djela na mjestu načelnika Bosanskog Grahova.
Fikret Abdić
Osuđen bivši načelnik Velike Kladuše Fikret Abdić
Kantonalni sud u Bihaću je nepravosnažno osudio Fikreta Abdića za zloupotrebu položaja na tri i po godine zatvora i nadoknadu štete od skoro pola miliona maraka...
NASLOVNA_Ibrahim Hasanagic
Sud donio odluku nakon priče „Državna tajna o vojnim invalidima“
Kantonalni sud u Bihaću donio je pravosnažnu presudu prema kojoj je CIN prouzrokovao štetu ugledu Ibrahima Hasanagića, ratnog vojnog invalida iz Bihaća, objavljivanjem...
Učitaj još