Search
Close this search box.

Seada Palavrić imenovana za predsjednicu najvišeg suda

Dosadašnju vršiteljicu dužnosti predsjednika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (BiH), Seadu Palavrić sedam sudaca ovog suda imenovalo je danas za predsjednicu ove najviše pravne institucije u zemlji. Novu dužnost obnašat će do maja iduće godine, kada bi, prema pravilima Ustavnog suda BiH, na tu poziciju trebao doći sudac iz reda srpskog naroda.

Palavrićeva, nekadašnja visoka dužnosnica Stranke demokratske akcije (SDA), imenovana je za vršiteljicu dužnosti predsjednika Ustavnog suda prije par mjeseci budući da je njena prethodnica Hatidža Hadžiosmanović-Mahić otišla u starosnu mirovinu.

Izbor Palavrićeve za ovu funkciju podržalo je sedam prisutnih sudija Ustavnog suda BiH na 48. plenarnoj sjednici. Sudija Constance Grewe je bila opravdano odsutna.

U pauzi zasjedanja, ove inače za javnost zatvorene sjednice, Palavrićeva je novinarima Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva izjavila da se osjeća izvanredno zbog jednoglasne podrške koji je dobila.

Na pitanje da li je očekivala ovakav ishod izbora, budući da mjesto pripada sudcu iz reda bošnjačko naroda odgovorila je: ‘Očekivala sam ono što je suđeno od Boga.’ Dodala je da će za nju prioritet biti zapošljavanje novih, mladih kadrova ‘koji će moći riješiti ogroman broj predmeta koji stoje pred Ustavnim sudom.’

Jedini konkurent Palavrićevoj bio je nedavno izabrani sudac Mirsad Ćeman, koji je dužnost sudije Ustavnog suda BIH preuzeo prije mjesec i pol dana, a danas je položio zakletvu.

Ćeman kaže da je i njegovo ime bilo spremno za glasanje, ali da se sam odrekao te mogućnosti jer je po njemu neuputno da sa se tako malo staža prihvati mjesta predsjednika, koji uz redovne ima i poslove menadžera. ‘Ja nisam prihvatio ni da se o meni glasa, a vidio sam da je takvo raspoloženje i u samom Sudu.’

Ćeman koji je na ovoj poziciji od 20. augusta kaže da je već preuzeo neke predmete koje priprema za sljedeće sjednice Suda. ‘Kod mene nadvladava osjećaj odgovornosti da posao uradim profesionalno.’

Mato Tadić, sudac Ustavnog suda BiH, koji je i sam nekoć bio na tom položaju, kaže da nije imao dileme tko će ovoga puta biti izabran. Palavrićeva je zbog staža u Sudu imala prednost, kaže. ‘Sud je ocijenio da bi u ovom trenutku za Sud bilo bolje da kolegica Palavrić nastavi ovaj dio, jer je već u tijeku niz stvari i aktivnosti koje moramo uraditi, u smislu Sekretarijata, jer nam je priljev bio takav da je ovo katastrofa sa brojem predmeta.’ Dodaje da su samo prošlog mjeseca dobili 450 novih predmeta što je po njemu: ‘Užas jedan.’

Tadić kaže da je predsjednik Ustavnog suda BiH samo prvi među jednakima. ‘Nema nekih većih obaveza vezanih za organizaciju posla, administraciju. Što se tiče predmeta nema nikakve veće uloge, jer kod nas ne vrijedi pravilo kao u nekim institucijama, kao u Domu za ljudska prava … gdje bi u slučaju neriješenih glasova prevagnuo glas predsjednika.’

Nova predsjednica Suda, Seada Palavrić rođena je 10. novembra 1954. godine u Tuzli. Pravni fakultet u Sarajevu završila je 1984. godine. Pravosudni ispit je položila 11 godina kasnije. Radila je na poslovima pravne referentice i inspektora rada. Bila je sekretar Skupštine Tuzlansko-podrinjskog kantona, a zatim i kantonalna pravobraniteljica. Dugo godina bila je u vrhu SDA, zbog čega su njezin ulazak u Ustavni sud BiH kritičari osjenili kao udar na pravosuđe.

U maju iduće godine, funkciju će prepustiti kolegi iz reda srpskog naroda, što bi mogao biti ili sudac Miodrag Simović ili sudac Krstan Simić. Prema pravilima Ustavnog suda BiH sudci iz reda bošnjačkog, hrvatskog i srpskog naroda rotiraju se na čelu ove institucije svake tri godine.

Podrška čitalaca pomaže CIN-u da razotkrije korupciju i organizirani kriminal.
Donacijom ćete podržati istraživačko novinarstvo kao javno dobro.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp
Print

POVEZANE VIJESTI

SUISSE SECRETS

#istražioCIN

Anonimna prijava

Svojim anonimnim prijavama doprinosite integritetu naše zajednice. Molimo vas da iskoristite ovu formu kako biste sigurno prijavili bilo kakvu sumnju u korupciju ili nezakonitu aktivnost koju primijetite. Vaša hrabrost ključna je za očuvanje naših vrijednosti i promicanje transparentnosti.